Teknoloji

Ücretsiz Microsoft Office 365 : Office Uygulamalarını Ücretsiz Kullanma

Office Programlarını Kullanmak İçin Lisans Satın Almak Zorunda Değilsiniz!

Microsoft Office
Microsoft Office

Ücretsiz Microsoft Office: Office Uygulamalarını Ücretsiz Kullanma

Bilgisayarınızda metin işleme, çalışma kitabı ve sunum programları gibi Office uygulamalarını kullanmak için lisans satın almanız gerektiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Microsoft, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Office uygulamalarını sunuyor.

Google, yıllar önce çevrimiçi olarak kullanabileceğiniz ücretsiz Office uygulamalarını tanıttı. Bu uygulamalar, metin işleme, çalışma kitabı ve sunum programları gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak araçlarla birlikte geliyor.

Microsoft ise Google’a rakip olarak kendi ofis paketini geliştirdi. Bu paketi kullanmak için tek ihtiyacınız olan bir Microsoft hesabı. İnternet bağlantısı ve internet tarayıcısıyla da Office uygulamalarına erişebilirsiniz.

Tarayıcınızla Oturum Açın

Office uygulamalarına çevrimiçi olarak erişmek için office.com adresine gidin. Bu sitede yeni bir hesap oluşturabilir veya mevcut hesabınızla oturum açabilirsiniz. Oturum açtıktan sonra sol taraftaki menüden Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneDrive, Teams, OneNote, To Do gibi uygulamalara erişebilirsiniz. Ayrıca Family Safety, Calendar ve Skype gibi araçlara da ulaşabilirsiniz.

“Tüm uygulamalar” düğmesine tıkladığınızda Forms ve Loop gibi uygulamaları da görebilirsiniz, ancak bunları kullanmak için ücretli bir Microsoft 365 aboneliğine ihtiyacınız olacak.

Her yeni uygulama açtığınızda tarayıcınız sizi yeni bir sekme açacak ve eski uygulama da önceki sekmede çalışmaya devam edecek. Kullanmadığınız Office programlarını kapatmayı unutmayın, böylece bellek kullanımınızı azaltabilirsiniz.

Microsoft Office
Microsoft Office

Doküman Açma ve Kaydetme

OneDrive, tüm dokümanlarınıza her yerden erişebileceğiniz bir çevrimiçi depo görevi görüyor.

Bilgisayarınızdaki dokümanlar doğrudan çevrimiçi Office‘e yüklenmez. Sadece OneDrive bulut depolama hizmetine yüklediğiniz dokümanlara erişebilirsiniz. Microsoft hesabı olan her kullanıcı, ücretsiz 5GB bulut depolama alanına sahiptir.

OneDrive alanınızı görüntülemek için, noktalı kare simgesine tıklayarak “OneDrive” uygulamasını açın. Açılan sayfada, OneDrive’da yüklenmiş olan tüm dosyalarınızı ve klasörlerinizi göreceksiniz. Sayfanın üst kısmındaki “Karşıya Yükle” düğmesine tıklayarak çevrimiçi Office üzerinden kullanmak istediğiniz dokümanları seçin ve “Aç” diyerek OneDrive’a kaydedin.

Çalıştığınız dokümanları kaydetmek için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Yeni dokümanlar otomatik olarak OneDrive’a kaydedilir. Ancak isterseniz dokümanı bilgisayarınıza da indirebilirsiniz. Bunun için “Dosya > Farklı Kaydet > Kopyasını İndir” yolunu izleyin. Açılan pencerede dokümanın kaydedileceği konumu seçebilirsiniz. Ayrıca çevrimiçi Office programları, dosya türlerini değiştirerek indirme yapmanıza olanak tanır. Örneğin Word dokümanlarınızı “PDF olarak indir” veya “ODT olarak indir” seçenekleriyle indirebilirsiniz.

Microsoft Office
Microsoft Office

Menü Görünümünü Değiştirme, Dokümanları PDF Olarak Yazdırma

Çevrimiçi Office programları içinde klasik şerit görünümüne geçebilirsiniz.

Varsayılan olarak, çevrimiçi Office sadece önemli komutları içeren tek bir satır gösterir. Bu, daha küçük ekranlı cihazlarda daha fazla yer kazanmanızı sağlar.

Microsoft Office
Microsoft Office

Bir Bakışta Excel Online ve PowerPoint

Bir Bakışta Excel Online

Excel’in çevrimiçi sürümü, Word gibi makro çalıştırmaz ve VBA desteği sunmaz. Ancak, Word’e kıyasla arayüzdeki fark daha azdır. İlk bakışta sadece “Otomatikleştir” sekmesinin olmadığını görürüz çünkü çevrimiçi Excel sürümü makro desteği sunmaz.

Çevrimiçi Excel’de çizim yapabilirsiniz, ancak araç takımı oldukça sınırlıdır.

Word ve PowerPoint’in çevrimiçi sürümlerinin aksine, bilgisayarınızda kayıtlı olan Excel belgelerinizi doğrudan Excel Online’a aktarabilirsiniz. Bunun için “Dosya > Aç > Bu cihazdaki dosyaları aç” yolunu izleyin ve açmak istediğiniz belgeyi seçin.

Bundan sonra yapmanız gerekenler tarayıcıya bağlıdır: Firefox seçtiğiniz belgeyi OneDrive’a yükler. Ancak öncelikle pop-up bildirimlerin tarayıcıda açılmasına izin vermeniz gerekmektedir.

Bunların dışında çevrimiçi Excel, masaüstü sürüme kıyasla bazı fonksiyonlardan yoksundur. Örneğin, “Ekle” sekmesinde “Haritalar”, “3B Harita”, “Semboller” gibi fonksiyonlar bulunmaz. Benzer şekilde, “Formüller” sekmesi altında “Hata Denetimi” ve “Gözcü Penceresi” gibi fonksiyonlar eksiktir. Ayrıca çevrimiçi sürüm sadece dört farklı dosya türünü destekler: XLSX, XLSB, XLSM ve XLS.

Bir Bakışta PowerPoint

PowerPoint sunum programının çevrimiçi sürümünde ilk olarak “Kayıt” sekmesinin olmadığını görürüz. Bu sekmenin altında yer alan fonksiyonlar sayesinde masaüstünde yaptığınız işlemleri kayıt altına alıp video oluşturabilirsiniz. Bunun dışında tüm menüler masaüstü sürümüyle aynıdır.

Ancak Microsoft, fonksiyon miktarında bazı değişiklikler yapmıştır. Örneğin, yazdırma fonksiyonunda yalnızca tüm slaytları yazdırma, not sayfalarını yazdırma ve dinleyici setlerini yazdırma seçenekleri vardır. Yazdırmak istediğiniz her şey önce PDF formatına dönüştürülür, ardından yazdırabilirsiniz. “Tasarımcı” fonksiyonunun çevrimiçi sürümü yalnızca bir aylık deneme seçeneğiyle mevcuttur.

Bu araç, sahip olduğu YZ desteğiyle sunumun başlığına göre sunum için tasarım önerilerinde bulunur. “Ekle > Resimler > Web’de Ara…” yolunu izleyerek Bing arama motorunun size sunduğu farklı tasarımları görüntüleyebilirsiniz.

Office Online Kullanmanın Dört Avantajı

Microsoft 365 masaüstü programlarıyla karşılaştırıldığında, Office Online’ın fonksiyon açısından geride kaldığı söylenebilir. Ancak, Word, Excel ve diğer çevrimiçi programların da kendilerine özel avantajları vardır.

Öncelikle, ücretsiz olarak tüm Office Online programlarını kullanabilirsiniz. Ancak, tek kişilik Microsoft 365 lisansının aylık maliyeti Aralık 2023 itibariyle 130-160 lira arasında değişmektedir. Aile aboneliği alırsanız fiyat 190-230 lira aralığına yükselir.

İkinci olarak, lisans endişesi olmadan istediğiniz kadar cihazda Office Online kullanabilirsiniz ve hatta aynı anda birden fazla cihazda kullanmanız mümkündür.

Üçüncü avantaj, işletim sistemlerinden bağımsız olarak çalışabilmenizdir. Office Online sadece uyumlu bir tarayıcıya ihtiyaç duyar. Windows PC, Mac veya Android bir tablet kullanmanız önemli değildir. Ayrıca herhangi bir programı cihazınıza yüklemeniz gerekmez.

Office Online kullanmanın dördüncü ve son avantajı, yazılımın kendi cihazınızda yerel olarak değil, Microsoft’un bulut sunucularında çalışmasıdır. Bu nedenle daha az kaynak gerektirir ve daha eski cihazlarda daha iyi bir performans sunar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu